Business Central
Microsoft Dynamics 365 Business Central (wcześniej Microsoft Dynamics NAV/Navision) to światowej klasy zintegrowane rozwiązanie do zarządzania przedsiębiorstwem, stworzone przez firmę Microsoft. Jest to system ERP (Enterprise Resource Planning), który umożliwia kompleksowe zarządzanie różnymi obszarami działalności firmy. Business Central integruje w sobie funkcje związane z finansami, sprzedażą, zakupami, zarządzaniem projektami, magazynem i wieloma innymi procesami biznesowymi.
Business Central zapewnia znaczne możliwości skalowania i rozbudowywania swojej funkcjonalności poprzez dodawanie nowych modułów i aplikacji. To ułatwia dostosowywanie systemu do specyficznych wymagań branżowych, bez konieczności ingerencji w kod źródłowy. Dzięki bogatej ofercie dodatków i aplikacji dostępnych w Microsoft AppSource, rozwiązanie może być łatwo rozbudowywane i dostosowywane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Istnieje też możliwość integracji z aplikacjami innych dostawców wspierającymi działania kadrowo-płacowe, transakcje bankowe, systemy magazynowe, obsługę rekordów CRM oraz wiele więcej.
Moduły w Business Central
Microsoft Dynamics 365 Business Central oferuje szereg modułów, które można dostosować do konkretnych potrzeb przedsiębiorstwa.
- Finanse: Moduł ten obejmuje obszar rachunkowości, zarządzania budżetem, kontroli kosztów, płatności i innych funkcji finansowych.
- Sprzedaż: Moduł związany z procesem sprzedaży, ofertami, zamówieniami, cennikami, obsługą klienta i zarządzaniem kontrahentami.
- Zakupy: Obejmuje procesy związane z zamówieniami od dostawców, otrzymywaniem towarów, kontrolą zapasów i zarządzaniem dostawcami.
- Magazyn: Moduł zarządzania magazynem, obejmujący śledzenie stanów magazynowych, zarządzanie lokalizacjami, przyjmowanie i wypuszczanie towarów.
- Produkcja: Dla firm produkcyjnych, obejmuje planowanie produkcji, zarządzanie procesem produkcyjnym, kontrolę jakości oraz kalkulację kosztu wytworzenia produktów.
- Serwis: Obejmuje zapewnianie obsługi klienta zgodnie z warunkami umowy i gwarancji, raportowanie czasu dla specjalistów serwisowych oraz kalendarze napraw i zleceń.
- Projekty: Dla firm świadczących usługi projektowe, oferuje funkcje związane z zarządzaniem projektami, zasobami, czasem pracy, fakturowaniem za usługi oraz porównywaniem planu z jego faktycznym wykonaniem.
- Raportowanie i analizy: Moduł umożliwiający tworzenie raportów i analizowanie danych biznesowych do zawsze aktualnych informacji w celu podejmowania bardziej świadomych decyzji.
Korzyści operacyjne:
- Automatyzacja i usunięcie zbędnych procesów lub przeprojektowanie procesów może doprowadzić do redukcji nadmiernych etatów w każdym obszarze biznesowym.
- Redukcja kosztów zapasów w zakresie zarządzania, przenoszenia, magazynowania i usprawnienia ich rotacji.
- Redukcja wydatków administracyjnych na papier i materiały eksploatacyjne do druku.
- Skrócenie średniego czasu realizacji zamówienia dzięki przechowywaniu danych w jednym systemie.
- Stosowanie dobrych praktyk w zakresie procesów biznesowych w oparciu o doświadczenia innych firm.
- Poprawiona dostępność, mobilność i użyteczność systemu.
- Redukcja poziomu błędów, redukcja duplikatów, poprawa poziomu dokładności lub niezawodności.
- Zmniejszenie liczby reklamacji.
Korzyści strategiczne
- Ułatwianie współpracy i komunikacji z innymi przedsiębiorstwami, dostawcami, dystrybutorami i powiązanymi stronami biznesowymi.
- Scentralizowane działanie na świecie.
- Globalne zarządzanie zasobami.
- Możliwość obsługi wielu walut.
- Penetracja rynku globalnego.
- Szybkie i ekonomiczne wdrażanie rozwiązań we wszystkich krajach.
Korzyści w sektorze IT
- Szybka reakcja na zmiany wewnętrzne i zewnętrzne przy niższych kosztach i zapewnieniu szeregu opcji w odpowiedzi na wymagania zmian.
- Integracja i konserwacja starszych systemów.
- Badania i rozwój technologii.
- Aktualizacja do aktualnej wersji.
- Usprawniona i ujednolicona platforma.
- Usprawnione i ujednolicone procesy wsparcia.
- Globalna platforma z globalnym źródłem wiedzy.
Korzyści organizacyjne
- Wspieranie zmian organizacyjnych, doskonalenie szkoleń personelu, tworzenie spójnej wizji firmy.
- Nowo zdefiniowane procesy i struktury.
- Większa koncentracja na podstawowej pracy.
- Koncentracja na kliencie i rynku.
- Przeniesienie się z back office do front office.
- Zwiększona efektywność pracowników w zakresie działań i usług terenowych.
- Zadowoleni użytkownicy ze skutecznego rozwiązywania problemów.
- Zbudowane morale dzięki lepszej wydajności systemu.
- Zadowoleni pracownicy dzięki temu, że mają prawo decydowania i sugerowania zmian.